IBAN چیست؟

یکی از واژه هایی که در صرافی ها زیاد به گوشمان می خورد واژه IBAN است که مخفف عبارت International Bank account Number می باشد.

در واقع با IBAN ارسال و دریافت حواله های بین المللی راحت تر و سریع تر صورت می گیرد و تمام افرادی که دریافت و پرداخت های الکترونیکی در داخل و یا خارج از ایران دارند نیاز به داشتن IBAN دارند و این را هم باید در نظر داشت که برای افرادی که بیش از یک حساب کاربری در بانک داشته باشند باید یک  IBAN جدا برای هر حساب داشته باشند.

IBAN یک شماره حساب بین المللی است که شامل اعداد و حروف 34 کاراکتری است که به تمام حساب های حوزه اروپا تعلق می گیرد و نمایش دهنده نام کشور، بانک مقصد و شماره حساب فردی که IBAN به نام او باز شده است و دارا بودن آن به معنای این نیست که شماره حساب شما فاقد ارزش است بلکه شماره حساب شما با استانداردهای بین المللی ایزو قابل شناسایی است.

در کشور ما در حال حاضر شماره شبایی که استفاده می شود به نوعی آی بن محسوب می شود و این کد توسط بانک صادرکننده حساب شما ایجاد و در بانکداری الکترونیکی شما ذخیره می‌شود.

هم‌اکنون حدود ۵۰ کشور از حدود ۲۲۰ کشورجهان عضو این پروتکل هستند از سال ۲۰۰۷ تاکنون کشورهای دیگر مانند عربستان و امارات، نیز به صورت تدریجی وارد حوزه آی‌بن شده‌اند و شماره حساب‌های خود را با این نام ارائه می‌کنند.

چه کسانی می‌توانند آی‌بن ایجاد کنند؟

بانک‌های عضو این پروتکل که با حساب‌های مشتریان استفاده می‌شوند مجاز به ایجاد آی‌بن هستند. هیچ ارگان دیگری مجاز به ایجاد آی‌بن برای مشتریان بانک‌ها نیست. برای این کار شما می‌توانید درخواست خود را به موسسات خصوصی داده که از طریق ایجاد حساب بانکی یا با حساب‌های بانکی خود اقدام به ارسال و یا دریافت حواله شما داشته باشند.

موارد استفاده از آی‌بن

با استفاده از آی‌بن می‌توانید ارسال حواله دلار، ارز و ... در مطمئن‌ترین حالت ممکن به صورت صحیح و بدون تاخیر داشته باشید.

برای اطلاع از آخرین نرخ ارز، دلار و ... صرافی متین را دنبال کنید.

تاریخ : 12 مرداد 1398