سامانه نیما چیست؟

در این مقاله می خواهم درباره سامانه نظام یکپارچه سازی معاملات ارزی که کوتاه شده آن نیما نامیده شده است، صحبت کنم. این سامانه در بهمن ماه 1396 با فعالیت آزمایشی شروع به کار نمود

که بستری امن برای خرید و فروش ارزهای دلار، یورو و ... است. که یک فضای رقابتی برای صرافی ها در جهت تامین نیاز متقاضیان ایجاد کرده است.

چه کسانی در سامانه نیما فعالیت می‌کنند؟

در سامانه ارزی نیما، صادرکنندگان کالا‌ها و خدمات مختلف در نقش عرضه کنندگان ارز و همچنین واردکنندگان کالاها و خدمات مختلف به عنوان متقاضیان ارز ظاهر می‌شوند.

در این بین بانک ها و صرافی ها نقش واسطه‌‌گران را ایفا می‌کنند و چرخۀ عرضه و تقاضا را به حرکت در می‌آورند و در سیاست‌گذاری های ارزی ایفای نقش می‌کنند.

این سازمان فعالیت رسمی خود را از سوم اردیبهشت ماه 1397 آغاز نمود که تجار درخواست های غیربانکی خود را برای تامین ارز در سامانه ی جامع ثبت کرده که این درخواست ها برای صرافی ها قابل مشاهده است.

در این سامانه کلیه معاملات با جزییات کامل اعم از صادرات و واردات در یک سیستم ثبت می گردد و کلیه گردش های مالی شفاف سازی می شود.

یکی دیگر از اهداف سامانه نیما این است که دلار دولتی را از خصوصی جدا می کند که در میان برخی معتقدند نیازی به سامانه نیما و شفاف سازی ارزی و جداسازی نیست.

یکی از اعضای اتاق بازرگانی اعلام نمود که بیشتر از 85 تا 90 درصد از درآمدهای ارزی کشور شامل صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی یا صادرات محصولات و کالاهای غیرنفتی است که توسط بخش مدیریت می شود؛ بنابراین ما فقط راجع به ۱۰ درصد درآمد ارزی کشور که در اختیار بخش خصوصی قرار دارد صحبت می‌کنیم، که نیاز به شفاف سازی داشته و باید وارد سیستم نیما شود تا این ارز به واردکنندگان تزریق شود.

نایب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین عنوان کرد: این ۱۰ درصد که به حدود ۱۰ میلیارد دلار در سال می‌رسد، اگر به درستی مدیریت شود می تواند نیازهای خرد ارزی مانند تقاضای مسافری، دانشجویی و حتی درمانی را برطرف کند.

اینکه بعضی از افراد معتقدند که نیازی به تحویل درآمد ارزی کالاهای صادراتی به سامانه نیما و شفاف‌سازی نیست، به هیچ وجه درست نمی باشد و به نظر من دولت باید زودتر این اقدام را انجام می داد و سیستمی برای نظارت بازار ارز کشور درست کرد.

برای اطلاعات بیشتر از نرخ ارز، قیمت دلار و ... مطالب ما را در صرافی متین دنبال کنید.

تاریخ : 4 شهریور 1398