سازمان FATF

FATF چیست؟یک سازمان بین دولتی جهت مبارزه با پول شویی می باشد که دبیرخانه آن در سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در پاریس است که در سال 1989 میلادی تاسیس شده است،

 که در زمان تاسیس 16 کشور عضو آن بوده اند. نیروی ویژه موظف به مطالعه روندهای پولشویی، نظارت قانونی، و اجرای قوانین مالی در سطوح ملی و بین‌المللی شده‌است.

این گروه میزان پیشرفت کشورهای عضو در زمینه پیاده‌سازی توصیه‌های این گروه را رصد می‌کند. همچنین پیشرفت تصویب و اجرای توصیه‌های گروه در سطح جهان را نیز نظارت می‌کند.

دستورالعمل اتحادیه بین‌المللی مبارزه با پول‌شویی

اتحادیه FATF دارای یک دستورالعمل ۴۰ ماده‌ای است که کلیه جنبه‌های مبارزه با پول‌شویی را دربرمی گیرد. از ابتدای شروع به فعالیت اتحادیه FATF، مشخص بود که کشورهای عضو این اتحادیه دارای سیستم‌های مالی و قانونی متفاوت با یکدیگر می‌باشند و نمی‌توانند معیارهای یکسانی داشته باشند و برای مبارزه با پول‌شویی از رفتار یکسانی پیروی کنند؛ بنابراین، دستورالعمل اجرایی اتحادیه FATF به صورتی نوشته شده‌است که هم قابل اجرا توسط کلیه اعضا باشد وهم اینکه مبادلات پولی قانونی کشورهای عضو را محدود نکند و مانع توسعه اقتصادی کشورها نشود.

گروه ویژه اقدام مالی پول‌شویی چه به صورت دلار، یورو، پوند و ... همواره یک بیانیه دارد که در آن یک لیست از کشورهایی که مقررات مالی و پولشویی نگران کننده‌ای دارند منتشر می‌کند و در آن از اعضای خود و دیگر کشور ها می خواهد که در فعالیت های اقتصادی خود و روابط مالی دو جانبه حداکثر دقت را به منظور جلوگیری از پولشویی به خرج دهد.

وقتی که نام کشوری در فهرست دولت‌های غیرهمکار و مناطق پرخطر گروه اقدام مالی قرار داشته باشد، بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری مهم دنیا، در برخورد با بانک‌ها و شرکت‌های آن کشور، نهایت احتیاط را به خرج می‌دهند.

کشورها

در حال حاضر اف ای تی اف از ۳۵ کشور و دو سازمان منطقه ای تشکیل می‌شود دو سازمان منطقه‌ای که عضو اتحادیه اروپا و شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس هستند.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص نرخ ارز ، قیمت دلار و ... مطالب ما را در صرافی متین دنبال کنید.

تاریخ : 4 شهریور 1398