راه های تشخیص یوروی تقلبی

در مقاله قبلی صرافی متین در خصوص راه های تشخیص دلار تقلبی صحبت کردیم در این مقاله راه های تشخیص یوروی جعلی را برای شما عزیزان شرح می دهیم:

هر اسکناس رایج در هر کشوری دارای یک سری خصوصیات منحصر به فرد است که با کمی تامل اصل و فرع بودن آن به راحتی قابل تشخیص است، که در ذیل به بررسی این راهکار ها برای تشخیص یورو می پردازیم:

۱. رنگ و ظاهر اسکناس یورو

اسکناس های یورو در رقم های 5،10، 20، 50، 100، 200 و 500 یورویی موجود است پس اگر غیر از این موارد اسکناسی به دست شما رسید آن اسکناس تقلبی خواهد بود که هر اسکناس یورو تصویری منحصر به فرد دارد که در زیر تصاویر موجود در یوروها را معرفی می کنیم:

    اسکناس ۵ یورو تصویری از معماری کلاسیک و رنگ غالب خاکستری دارد.

    اسکناس ۱۰ یورو تصویری از معماری رومی و رنگ غالب قرمز دارد.

    اسکناس ۲۰ یورو تصویری از معماری گوتیک و رنگ غالب آبی دارد.

    اسکناس ۵۰ یورو تصویری از معماری رنسانس و رنگ غالب نارنجی دارد.

    اسکناس ۱۰۰ یورو تصویری از معماری باروک و روکوکو با رنگ غالب سبز دارد.

    اسکناس ۲۰۰ یورو تصویری از معماری آهن و شیشه و رنگ غالب زرد قهوه‌ای دارد.

    اسکناس ۵۰۰ یورو تصویری از معماری مدرن و رنگ غالب صورتی دارد.

۲. ابعاد اسکناس یورو

برخلاف اسکناس‌های دلار که همگی در یک اندازه چاپ می‌شوند، اسکناس‌های یورو ابعاد متفاوتی دارند. این تفاوت هم جلوی جعل را می‌گیرد و مزیت اصلی آن تشخیص آسان‌تر تفاوت در ارقام اسکناس‌ها است. ابعاد اسکناس‌های یورو اصلی:

    ۵ یورو = ۱۲۰ * ۶۲ میلی‌متر

    ۱۰ یورو = ۱۲۷ * ۶۷ میلی‌متر

    ۲۰ یورو = ۱۳۳ * ۷۲ میلی‌متر

    ۵۰ یورو = ۱۴۰ * ۷۷ میلی‌متر

    ۱۰۰ یورو = ۱۴۷ * ۸۲ میلی‌متر

    ۲۰۰ یورو = ۱۵۳ * ۸۲ میلی‌متر

    ۵۰۰ یورو = ۱۶۰ * ۸۲ میلی‌متر

۳. جنس کاغذ اسکناس یورو

اسکناس‌های یورو از جنس کتان هستند که باعث دوام بیشتر و همین طور جنس متمایز می‌شود. با لمس اسکناس یورو متوجه می‌شوید که بافت آن با کاغذ متفاوت است و استحکام بیشتری دارد. اگر نقش‌های روی اسکناس را لمس کنید به راحتی متوجه برجسته بودن بعضی نقوش می‌شوید. اسکناس یورو تقلبی به طور معمول بافتی نرم و صاف دارند.

۴. سری جدید اسکناس‌های یورو معروف به سری اروپا

در اسکناس های سری جدید یک ویژگی خاص اضافه شده است و آن اضافه شدن واترمارک مجسمه اسطوره یونان باستان اروپا می باشد، که اگر اسکناس را به سمت نور بگیرید، واترمارک پرتره اروپا نمایان می‌شود. به علاوه در نوار امنیتی نقره‌ای اسکناس هم همین پرتره قابل مشاهده است.

نکات جزیی در تشخیص اسکناس یورو تقلبی

به جز موارد اساسی که در ابتدا باید به آن‌ها در تشخیص اسکناس یورو تقلبی توجه کرد، موارد دیگری از ویژگی‌های امنیتی وجود دارد که نیاز به دقت بیشتر یا ابزارهایی مثل ذره بین، لامپ فرابنفش یا زیر قرمز دارند؛ جعل کردن این نکات جزیی که در ادامه آمده است نسبت به موارد کلی کار دشواری است.

۱. واترمارک‌ها

همه اسکناس‌های یورو واترمارک مخصوص به خود را دارند که در گوشه چپ روی اسکناس قرار دارد. این واترمارک تصویر همان سبک معماری است و در بافت اسکناس چاپ شده است. برای تشخیص اسکناس یورو تقلبی کافی است آن را به سمت نور بگیرید تا واترمارک مشاهده شود. در اسکناس‌های جعلی تصویر واترمارک یا موجود نیست یا روی اسکناس چاپ شده و واضح نیست.

۲. به هولوگرام دقت کنید

 

با وجود هولوگرام، تشخیص اسکناس یورو تقلبی کار آسانی است. وابسته به رقم اسکناس، این هولوگرام به شکل نوار یا یک چند ضلعی در اسکناس قابل مشاهده است. در اسکناس یورو با تغییر زاویه دید رنگ هولوگرام تغییر می‌کند. در اسکناس‌های جعلی یورو هولوگرام چاپی تغییر رنگ نمی‌دهد و یک تصویر ثابت است.

۳. نخ امنیتی اسکناس‌های یورو

همه انواع اسکناس‌های یورو نوار عمودی دارند که درون بافت اسکناس است و چند ویژگی امنیتی مختلف را در خود دارد. اول این که در جلوی نور رنگی تیره و متمایز دارد. دوم این که قسمت نوار دارای حروف یا ارقام مربوط به اسکناس است. در سری جدید علامت یورو (€) به صورت ریزنویسه چاپ شده است. در اسکناس جعلی این ریز نویسه‌ها یا وجود ندارند یا ابعاد بزرگ‌تر و تاری دارند.

۴. به تغییر رنگ دقت کنید

در کنار هولوگرام که گفته شد، اسکناس یورو دارای عناصر دیگری است که با تغییر زاویه دید و کج کردن اسکناس مقابل چشم تغییر رنگ می‌دهند. در اسکناس‌های ۵۰ یورو و بالاتر رقم اسکناس مقابل نور از صورتی به سبز یا قهوه‌ای تغییر رنگ می‌دهد؛ البته رنگ‌ها وابسته به نوع اسکناس متفاوت هستند.

۵. چاپ میکرو

چاپ میکرو یعنی نویسه یا اشکالی که در ابعاد میکرو در اسکناس چاپ شده‌اند برای چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند؛ باید با ذره بین آن‌ها را ببینید. این تکنیک چاپ جعل و چاپ اسکناس تقلبی یورو را دشوار می‌کند. اگر بدون ذره بین به اسکناس نگاه کنید این نویسه‌ها بصورت خطوط باریکی دیده می‌شوند اما با ذره بین اشکال یا کلماتی مانند (EURO) یا ستاره قابل دیدن است.

تمامی این موارد بخشی از راههای تشخیص دلار و یورو تقلبی از اصلی بود که برای آگاهی و جلوگیری از سوء استفاده افراد سودجو در اختیار شما قرار داده شد. اما بهتر است برای خرید دلار و یورو از صرافی های مجاز استفاده کنید تا افرادی که آگاهی کاملی از آنها نداریم.

برای اطلاع از نرخ ارز، دلار و ... مطالب ما را در صرافی متین دنبال کنید.

 

تاریخ : 14 مرداد 1398