حواله سوئیفت چیست؟

یکی از خدماتی که صرافی های مختلف از جمله صرافی متین نیز ارائه می دهد حواله سوئیفت است. SWIFT در واقع مخفف شده Society for the Worldwide Interbank Financial

Telecommunication  می باشد .

اولین بار این خدمات در بلژیک در شهر بروکسل ارائه شد. کد سوئیفتی یک کد 8 الی 11 رقمی است که برای شناسایی موسسات مالی به کار می رود، شاید برایتان طریقه نام گذاری این کدها جالب باشد که چهار رقم اول مربوط به بانک مقصد، دو رقم بعدی نشان دهنده کشور مقصد، دو رقم بعدی آن منطقه کشور مقصد و ارقام پایانی کد شعبه است.

انجام حواله سوئیفت در صرافی ها شامل کارمزد می شود که با توجه به منطقه جغرافیایی هزینه ها متغیر است.

هنگامی که یک حواله توسط صرافی ارسال می گردد حتما باید از یک بانک واسطه عبور کند تا به مقصد برسد برای مثال وقتی یک حواله از سوئد به مالزی ارسال می شود این پول ابتدا به دوبی رفته و از آنجا برای مالزی ارسال می گردد، که این کارمزد بین 25 الی 60 دلار متغیر است و به نرخ ارز کشور مقصد و مبلغ حواله شده بستگی دارد که معمولا زمانی که مشتری درخواست ارسال بسیار ارز را دارد حدودا 25 دلار به مبلغ کارمزد اضافه می گردد.

کارمزد بانک های واسطه

شما در صرافی مورد نظر مختارید که با انتخاب یکی از گزینه هایی که در ادامه شرح خواهم داد، نحوه پرداخت کارمزد سوئیفت را مشخص نمایید.

زمانی که شما گزینه OUR را انتخاب می کنید تمام کارمزدهای شما توسط بانک واسط پرداخت می گردد.

یکی دیگر از گزینه های انتخابی شما SHA می باشد که با انتخاب این مورد کارمزد بانک واسطه بین شما و گیرنده به طور مساوی تقسیم می گردد که بخشی را شما به صورت نقدی در بانک و بخش دیگر از اصل پول شما کسر خواهد شد.

گزینه انتخابی سوم شما BEN  است که در این صورت کلیه کارمزدهای بانک های واسط از اصل پول کم می شود. برای مثال شما ممکن 5000 دلار ارسال کرده باشید ولی در پایان 4950 دلار به حساب بانکی گیرنده واریز می شود.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص نرخ ارز، دلار و ... اخبار ما را در صرافی متین دنبال کنید.

تاریخ : 12 مرداد 1398