تاریخچه دلار آمریکا

در سال 1785 میلادی به اتفاق آرای مجلس دلار واحد رسمی پول ایالات متحده آمریکا قرار گرفت. پیش از تر آن آمریکایی ها برای داد و ستد به جای دلار از سکه نقره ای اسپانیایی به نام دلار استفاده

می کردند.

این سکه ها بیش از سه قرن با نام های متفاوت تالر، دالر، تلار و دلار در اروپا مورد استفاده قرار می گرفت.

علامت $  که علامت بین المللی دلار می باشد نیز از اسپانیایی ها اقتباس شده است که پول خرد خود را با P نمایش می دادند که با گذر زمان به این شکل در آمده است.

نقش دلار در اقتصاد آمریکا

مرکزیت دلار به عنوان ارز ذخیره ی جهانی این امتیازات چشم‌گیر را به اقتصاد آمریکا داده‌است. آمریکا ضمن داشتن کسری تراز پرداخت‌های عظیم، می‌تواند هزینه و سرمایه ی مصرفی را فراتر از تولید داخلی تأمین کند و به سرمایه‌گذاری‌هایی دست زند که بسیار بیشتر از اندوخته‌های داخلی آن است، زیرا خارجی‌ها علاقه‌مندند دارایی‌های خود را به دلار افزایش دهند.

امروزه دلار آمریکا پول رایج 10 کشور و 16 منطقه وابسته می باشد.

در دوران جنگ داخلی آمریکا بود که اسکناس دلار (دلار کاغذی با پشتوانه طلا) به تدریج جای دلار سکه‌ای (نقره‌ای و زرین) را گرفت. در آمریکا شورای پول (که رئیس آن به پیشنهاد رئیس‌جمهور و رای سنا انتخاب می‌شود) کنترل سیستم بانکی و ذخایر فدرال (کنترل دلار) را به دست دارد و سیاست مالی کشور از جمله تغییر نرخ بهره را تنظیم می‌کند و در صورت لزوم تغییر می‌دهد. آمریکا برخلاف سایر کشورها، دارای ۱۲ بانک مرکزی است. چاپ اسکناس دلار توسط اداره «گراور و چاپ فدرال رزرو» انجام می‌گیرد که از کاغذ و مرکب خاص استفاده می‌کند که فرمول تهیه آنها باید محرمانه بماند.

دلار آمریکا (USD) برخلاف اسکناس سایر کشورها دارای یک اندازه و یک رنگ است که خارج از آمریکا به «پشت سبز» معروف است. از سال ۲۰۰۵ با حفظ زمینه سبز، تغییراتی در رنگ برخی از قسمت‌های اسکناس‌های دلار داده شده که هدف، جلوگیری از جعل آنها بوده است. قبلا اسکناس پانصد دلاری و هزار دلاری هم بود که ریچارد نیکسون از سال ۱۹۶۹ آنها را از بیم جعل، از جریان خارج ساخت.

بیش از دو‌سوم دلارهای چاپ شده در آمریکا در خارج از این کشور رایج هستند وافزایش دلارهای برون‌مرزی روزافزون است به‌گونه‌ای که در پاره‌ای از مناطق جهان به نظر می‌رسد جای پول ملی را گرفته‌اند و در مناطق بحران‌زده اقتصادی، بورسی شده‌اند و مطابق سهام، خرید و فروش می‌شوند.

در سال ۱۹۹۵ میزان دلار در گردش در سطح جهان ۳۸۰ میلیارد بود و در سال ۲۰۰۴ هفتصد میلیارد، یعنی در فاصله ۹ سال تقریبا دو برابر شده است که بیش از دوسوم آن در خارج از آمریکا است. این، مربوط به اسکناس چاپ شده است و در آن، معاملات اعتباری به حساب نیامده است. در داخل آمریکا به جای پول نقد، مردم با چک و کردیت کارت معامله و خرید می‌کنند.

برای اطلاعات بیشتر مقالات ما را در صرافی متین دنبال کنید.

تاریخ : 12 مرداد 1398