ارز دیجیتال چگونه کار می کند؟

روش های مختلفی برای اجرای تراکنش های دیجیتال وجود دارد که در این مقاله سعی بر این است که به بررسی آن بپردازیم. در مقاله قبلی در خصوص تعریف اولیه ارز دیجیتال و بیت کویین صحبت کردیم.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید بیت کویین از مدل اثبات کار استفاده می کند که در طول انجام کار استخراج کنندگان و ماینرها تراکنش ها را تایید می کنند.

در این سازوکار های توافق جمعی، از الگوریتم های اجماع استفاده می کنند که در یک شبکه تعیین شده، مشارکت کنندگان به یک نظر جمعی می رسند.

تراکنش‌ ارزهای دیجیتال به صورت همتا به همتا (P2P) عمل می‌کند و براساس مدل استفاده شده، نیاز به واسطه‌ها را از بین می‌برند.

احتمالا برای شما سوال پیش بیاید که نظارت بر شبکه ارزهای دیجتال و تامین امنیت آن به عهده چه کسی است؟

نودها در شبکه های مختلف به طرق مختلف انتخاب می شوند. مثلا در ایاس و ترون در خصوص انتخاب یک نود رای گیری صورت می گیرد، در بیت کویین ها استخراج کنندگان یا ماینر ها این وظیفه را برعهده دارند و در شبکه های اثبات سهام هر کسی که سکه های خود را در شبکه به صورت سهام قفل کند قدرت تصمیم گیری را داراست.

چه تفاوتی بین ارزهای دیجیتال و پول های معمولی مثل ریال، دلار و ... وجود دارد؟

اولین تفاوتی که در این زمینه وجود دارد این است که تراکنش ها غیرقابل برگشت است برای مثال وقتی شما یک حواله دلار، ریال یا ... به اشتباه می زنید در نهایت با پیگیری قضایی می توانید پول خود را پس بگیرید ولی در این تراکنش های دیجیتالی اگر اشتباهی صورت بگیرد باید بیخیال پول خود شوید.

دومین ویژگی منحصربفرد ارزهای دیجیتال ناشناس بودن یا نیمه ناشناس بودن آن‌هاست. آدرس کیف پول‌ها که همان نقش شماره کارت یا شماره حساب را در حساب‌های بانکی دارند، شامل اطلاعات هویتی شما نمی‌شوند. این آدرس‌ها که از رشته عبارات حروف و اعداد تشکیل شده‌اند را تنها با بررسی تاریخچه تراکنش‌ها و تحلیل‌های عمیق می‌توان به هویت افراد پیوند زد.

سومین ویژگی ارزهای دیجیتال جهانی یا فرامرزی بودن آن‌هاست. ارسال دلار و ریال و ... به نقاط مختلف دنیا ممکن است با سیستم‌های فعلی تا چندین روز طول بکشد ولی ارزهای دیجیتال این کار را در عرض چند دقیقه می‌توانند انجام دهند. ارزهای دیجیتال محدودیت مرزی نمی‌شناسند و آن‌ها را می‌توان از هر نقطه‌ای در دنیا به نقطه دیگر فرستاد.

چهارمین ویژگی امنیت ارزهای دیجیتال است. این امنیت در مبادلات درون شبکه‌ای توسط قدرت هش به اشتراک گذاشته شده توسط افراد (در سیستم‌های اثبات کار) تامین می‌شود. از طرفی سیستم رمزنگاری کلید عمومی و کلید خصوصی این امکان را به اشخاص می‌دهد که خودشان کنترل پول‌های دیجیتالشان را بر عهده بگیرند و شخص دیگری نتواند به آن‌ها دسترسی پیدا کند.

پنجمین ویژگی که ارزهای دیجیتال را نسبت به پول‌‌های معمولی متمایز کرده، انحصاری نبودن آن‌هاست. افراد برای اینکه بتوانند از شبکه‌های ارز دیجیتال مختلفی مانند بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و غیره استفاده کنند، نیازی نیست از شخص یا گروه و سازمانی اجازه بگیرند. آن‌ها می‌توانند کل تاریخچه تراکنش‌ها را دانلود کرده و خودشان بدون نیاز به کسب اجازه اقدام به ارسال یا دریافت ارز دیجیتال کنند.

برای اطلاعات بیشتر مطالب ما را در صرافی متین دنبال کنید.

تاریخ : 12 مرداد 1398