مزایا و معایب تورم

در یکی از مطالب قبلی صرافی درباره تورم و انواع آن به طور کامل صحبت کردیم حال قصد دارم در این مقاله درباره مزایا و معایب آن مواردی را با شما عزیزان مطرح کنم

که چه عوامل اقتصادی یا غیر اقتصادی منجر به ایجاد تورم گشته است.

شاید برای شما هم این سوال مطرح شود که تورم همواره دارای معایب است؟ باید بگویم خیر! تورمی که در بازه 2 الی 3 درصدی باشد نه تنها عیب محسوب نمی شود بلکه نشانه توسعه اقتصادی یک کشور است.

اجازه بدهید برای شفاف شدن مزایای تورم برای شما چند مثال بزنم وقتی تورم به شکلی که در بالا ذکر کردم در ابتدای امر سبب می شود قدرت خرید پول پایین بیاید حالا به شکل دلار ، ریال و ... ولی بعد از آن میزان تولیدات داخلی بالاتر می رود تا با رسیدن به ثبات به حالت طبیعی خود باز گردد و حتی می توان گفت که در بیشترین حد تورم کارخانه ها و موسسه ها و برنامه های اساسی و اقتصادی شکل می‌گیرند.

به نظر شما معایب تورم در اقتصاد کشورها چیست؟

·       افزایش تورم باعث بی ارزش شدن پول ملی کشور می شود.

·       تولید کنندگان از خریدن مواد اولیه کالاها خودداری کرده و سرمایه خود را صرف این کار نمی کنند، چرا که در این دوران کارهای دلالی بسیار رواج پیدا می کند، به همین خاطر تولیدکنندگان یا بیکار می شوند و یا روی به کار دلالی می آورند تا بتوانند اندک درآمدی از این راه داشته باشند.

·       در زمانی که با افزایش تورم مواجه هستیم، درآمد به صورت ناعادلانه ای تقسیم می شود؛ افرادی که در ابتدا سرمایه های غیر نقدی زیادی دارند، با افزایش تورم و گذر زمان، سرمایه آنها هم افزایش پیدا میکند و ثروتمندان را ثروتمند تر می کند،  در مقابل افرادی که در ابتدا سرمایه کمی و یا نقدی دارند، به مرور زمان با افزایش تورم سرمایه خود را از دست میدهند و روز به روز ضعیف تر و فقیرتر می شوند.

·       تورم موجب افزایش قیمت اجناس در تجارت بین المللی می شود که نتیجه آن، کاهش میزان صادرات و افزایش واردات در کشور است.

چه دلایلی منجر به ایجاد تورم در یک جامعه می شود؟ که می توان این دلایل را به دو بخش اقتصادی و غیر اقتصادی تقسیم کرد:

حال اگر بخواهم دلایل غیر اقتصادی را عنوان کنم باید به موارد زیر اشاره کنم:

·       واردات بی‌اساس

·       اعتبارات بانکی بیش از حد

·       بی توجهی به بخش تولید

·       افزایش حجم پول در حال گردش

·       صنایع مونتاژ

·       ناسالم بودن نظام توزیع

·       وجود دلالان و واسطه‌ها در اقتصاد کشور

·       صدور کالاهای مورد نیاز جامعه در خارج

·       افزایش بی از اندازه‌ی هزینه های دولت

·       هماهنگ نبودن بخش های مختلف تولید

دلایل غیر اقتصادی ایجاد تورم

·       ترس از آینده

·       وقوع حوادث اجتماعی یا سیاسی مانند: جنگ، کودتا و...

·       ترویج فرهنگ مصرف‌گرایی

·       بلایای طبیعی مانند: سیل، زلزله، خشکسالی و...

·       سودجویی و منفعت طلبی بیش از حد اعضای جوامع

راه های مبارزه با تورم چیست؟

 برای مبارزه با تورم می توان دو راهکار داشت:

 

۱. سیاست های درآمدی : در سیاست های درآمدی دخالت مستقیم در بازار ارز و عوامل تولید کننده تورم کنترل می شود این روش خیلی کاربردی نمی باشد چرا که در آن مناطق زیادی نیاز به اصلاح دارند.

۲. سیاست های پولی و مالی : در این روش هدف محدود کردن تقاضای کل می‌باشد؛ این کار از طریق جمع آوری پول به صورت سرمایه‌ های غیر نقدی انجام می گیرد. (سیاست های انقباضی)

برای اطلاعات بیشتر از نرخ ارز ، قیمت دلار و ... مطالب ما را در صرافی متین دنبال کنید.

 

تاریخ : 24 شهریور 1398