تعیین نرخ ارز

در این مقاله از صرافی می خواهم درباره تعریف ارز و نحوه تعیین نرخ ارز صحبت کنم امیدوارم مطالب نوشته شده در سایت صرافی برای شما عزیزان مفید واقع گردد.

تعریف ارز:

به واحد پولی که در کشوری به جز کشور اصلی مورد استفاده قرار می گیرد و مردم برای داد و ستد از آن استفاده می کنند ارز گفته می شود که به صورت سکه یا اسکناس های کاغذی توسط دولت توزیع می گردد.

برای ساده تر شدن این تعریف با یک مثال شروع می کنم. در کشور ما برای انجام کلیه معامله ها و مبادلات از ریال استفاده می شود که همین مورد در آمریکا با دلار و در آلمان با یورو محقق می گردد و زمانی که یک شهروند ایرانی بخواهد یک کالا از آمریکا خریداری کند باید وجه پرداختی آن با دلار آمریکا باشد که این مورد بر اساس یک نرخ ارز صورت می گیرد که یک رابطه ی مبادله ی تعریف شده است.

در واقع نرخ ارز یک مقدار از واحد پول ملی است که باید برای بدست آوردن واحد پول یک کشور دیگر پرداخت گردد. یا می توان برای تعریف نرخ ارز این مورد را خاطر نشان کرد که نرخ ارز، ارزش برابری یک واحد پول خارجی نسبت به پول داخلی است.

برای بدست آوردن نرخ ارز می توان از فرمول زیر استفاده کرد:

قیمت سبد کالاهای خارجی / قیمت سبد کالاهای داخلی = نرخ ارز

اگر نرخ تورم در داخل و خارج یکسان باشد، نرخ ارز نیز بدون تغییر باقی می‌ماند. اما اگر تورم داخلی بیشتر از تورم خارجی شود، در نتیجه انتظار افزایش نرخ ارز نیز وجود دارد و همچنین اگر نرخ تورم داخلی کمتر از تورم خارجی بشود، نرخ ارز کاهش خواهد یافت.

بازار ارز خارجی

ارز خارجی همانند پول ملی یک کالا محسوب می‌شود، و دارای بازاری است که از دو طرف، عرضه و تقاضا تشکیل می‌شود.

بازار ارز خارجی عبارت است از چارچوب سازمان یافته و معینی که در آن افراد، مؤسسات و بانک‌ها به کار خرید و فروش پول‌های خارجی یا ارز اشتغال دارند. وظیفه ی اصلی بازار ارز خارجی عبارت است از انتقال وجوه یا قدرت خرید از یک کشور به کشور دیگر.

 

وظیفه ی دیگر بازار ارز، تأمین اعتبار است. این امر مانند کالا مستلزم انتقال از فروشنده به خریدار می‌باشد.

انواع نرخ ارز

نرخ ارز حقیقی: نرخ ارز حقیقی عبارت است از نسبت قیمت‌های خارجی به قیمت‌های داخلی بر حسب یک پول.

نرخ ارز مؤثر اسمی: نرخ ارز مؤثر اسمی ارزش پول یک کشور را برحسب یک میانگین وزنی از پول سایر کشورها اندازه‌گیری می‌کند که در آن وزن‌ها انعکاس دهندهی سهم هر کشور در تجارت بین‌المللی این کشور می‌باشد. به همین دلیل به آن نرخ ارز با وزن تجاری هم می‌گویند.

نرخ ارز مؤثر حقیقی: نرخ ارز مؤثر حقیقی از تقسیم یک میانگین وزنی از قیمت سبد کالایی در کشورهای طرف تجاری بر حسب پول داخلی نسبت به قیمت آن در کشور به دست می‌آید.

تعیین نرخ ارز

هرگونه تغییر و تحول در تراز پرداخت‌ها تأثیر مستقیم روی نرخ ارز می‌گذارد. دارندگان ارز کشوری که تراز پرداخت‌هایش رو به کاهش است، آن را می‌فروشند و ارز معتبر دیگری را خریداری می‌کنند؛ بنابراین، عرضهی این ارز در بازار زیاد می‌شود و نرخ آن نسبت به ارزهای دیگر کاهش می‌یابد.

·        استقراض خارجی

هر اندازه کشوری بیشتر مقروض باشد نیازش به ارز خارجی برای پرداخت اصل و بهرهی بدهی‌ها بیشتر است. بنابر این، فشاری که روی ذخایر ارزی آن کشور وارد می‌شود، روی نرخ ارز آن کشور منتقل شده و آن را ضعیف می‌کند.

·        تورم

در صورت برابری نرخ تورم در هر دو کشور باید به شاخص قیمت‌های خرده‌فروشی و عمده‌فروشی توجه کرد تا وضعیت هر کشور مشخص شود.

·        سیاست‌های اقتصادی

سیاست‌هایی که‌بر نرخ ارز اثر می‌گذارند عبارت‌اند از: رشد معقول عرضهی پول، سیاست‌های مناسب مالی، خصوصیات دیپلماسی خارجی و فعالیت‌های نظامی، سرمایه‌گذاری در مقایسه با میزان نقدینگی.

برای اطلاع از قیمت های دلار، نرخ ارز و ...  مطالب ما را در صرافی متین دنبال کنید.

تاریخ : 16 شهریور 1398